Aim Academy Online

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Online Class Schedule

2022-23 Registration Opens March 1.

All times are Eastern. School calendar here.
Have questions? Request a phone consultation here.

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Self Paced
08.00
Algebra 2 Review
08.00
20.00
Susan Habacivch

Chemistry (SP)
08.00
20.00
Susan Habacivch

Algebra 1 (SP)
09.00
20.00
Kristen Lauria

AP U.S. History
This is an asynchronous class, no live class with flexible schedule. Contact instructor for details.
09.00
20.00


Spanish Grammar
09.00
20.00
David Nance
09.00
Pre-Algebra
This class meets twice a week.
09.00
09.45
Susan Habacivch
Pre-Algebra
This class meets twice a week.
09.00
09.45
Susan Habacivch

Writing Lab for 8/9
09.00
09.50
Natania Cook
10.00
Geometry
10.00
10.55
Susan Habacivch
Psychology 1
10.00
11.00
Bonnie Gonzalez

U. S. History
10.30
11.45
Lisa Hawkins



Life Science
11.00
12.00
Dr. Karen Joseph

French 4/5
11.30
12.30
Sally Barstow

Literature and Composition 6/7
11.30
12.30
Natania Cook

Middle School Beginning Drawing
Jennifer Morgan
12.00
13.00


American Literature
12.30
13.30
Susan Spivey

Physics
13.00
14.00
Kristen Lauria

Middle School Art Exploration
13.30
14.30
Jennifer Morgan

Algebra 1
This class meets twice a week.
14.00
14.45
Kristen Lauria

French 1
14.00
15.00
Lisa Reissig

Economics and Government
14.00
15.00
Nate Gilbert

Intro to Government
14.00
15.00
Nate Gilbert

Study Skills: Learning Stategies
14.00
15.00
Rebecca Robbins

Modern European History
14.00
15.15
Lisa Hawkins

Earth Science
15.00
16.00
Karen Joseph

Middle School Studio Art
15.00
16.00
Jennifer Morgan

AP Physics 1
15.00
16.00
Kristen Lauria

Sociology and Social Psychology
15.00
17.00
Bonnie Gonzalez

Study Skills: Notetaking
15.15
16.15
Rebecca Robbins

French 2
16.00
17.00
Sally Barstow

Elementary Math
16.30
17.30
Kristen Teaman

Spanish 2-4 w Economics (2 credit course)
(advanced section)
17.45
18.45
David Nance

English Foundations 2
18.00
19.00
Colette Bailes

AP Microeconomics
18.30
20.00
Dr. Wm Habacivch

AP U.S. Government
11.00
12.00
Nate Gilbert


French 1
11.00
12.00
Sally Barstow

Human Anatomy and Physiology
11.00
12.00
Karen Joseph
Creative Writing
10.00
11.00
Lili Serbicki

Government and Economics
10.00
11.00
Nate Gilbert

Introduction to Economics
10.00
11.00
Nate Gilbert

Psychology 1 (class chat)
10.00
11.00
Bonnie Gonzalez
11.00
Algebra 2
11.00
11.55
Susan Habacivch

World Geography and Cultures
11.00
12.00
Nate Gilbert
British Literature
11.00
12.00
Susan Spivey

French 1
11.00
12.00
Sally Barstow

The Science of Happiness and Well-Being
(lab)
11.00
12.00
Bonnie Gonzalez

Literature and Composition 7/8
11.30
12.30
Natania Cook

Elementary French
12.00
13.00
Lisa Reissig

Christian Literature
12.30
13.30
Susan Spivey

French 2
12.30
13.30
Sally Barstow

Human Anatomy and Physiology
13.00
14.00
Terri Kanner

Middle School Expository Writing
13.00
14.00
Lauren Bailes
Economics and Government
11.00
12.00
Nate Gilbert

Intro to Government
11.00
12.00
Nate Gilbert
12.00
Sign Language 1 (ASL)
12.00
13.00
Rachel Nance

Middle School French
12.00
13.00
Lisa Reissig

French 2
12.30
13.30
Sally Bartow

AP English Language
13.00
14.00
Lili Serbicki

Environmental Science
13.00
14.00
Kristen Lauria

High School Health
13.00
14.00
Rebecca Robbins

Readers in Residence - Sleuth
13.00
14.00
Kristen Roy

Sign Language 2 (ASL)
13.15
14.15
Rachel Nance

Writing Lab for 6/7
14.00
14.50
Natania Cook


English Foundations 3
14.00
15.00
Bev Graybill

French 4/5
14.00
15.00
Sally Barstow

History of Asia
Farrar Williams
14.00
15.00

Monart Drawing
14.00
15.00
Kate Pepper

History of Africa and Asia
14.00
15.00
Farrar Williams

Middle School Spanish
14.30
15.30
Rachel Nance

Writing Lab for 7/8
14.55
15.45
Natania Cook

AP Calculus AB
15.00
16.00
Kristen Lauria

High School Studio Art: Drawing 2
15.00
16.15
Brian Reeves


French 3
16.00
17.00
Sally Barstow
Our Fifty States
12.00
13.00
Beverly Graybill
13.00
Intro to Physics
13.00
14.00
Susan Habacivch


Humanities 101
13.00
14.00
Heather Eades

Physical Science
13.00
14.00
Susan Habacivch

Life Science
13.00
14.00
Dr. Karen Joseph

SAT Math Prep
13.30
14.30


Biology
14.00
15.00
Dr. Karen Joseph

High School Beginning Drawing
14.00
15.00
Charles Baughman

Precalculus with Statistics
14.30
15.25
Susan Habacivch

Introduction to Research Writing
15.00
16.00
Dr. Lauren Bailes

Chemistry
15.30
16.30
Susan Habacivch

Honors Biology
16.00
17.00
Dr. Karen Joseph
World Geography and Cultures
13.00
14.00
Nate Gilbert

World Geography and Cultures
13.00
14.00
Nate Gilbert
14.00
Algebra 1
This class meets twice a week.
14.00
14.45
Kristen Lauria


AP English Literature
14.00
15.00
Lili Serbicki

English Grammar 1
14.00
15.00
Lauren Bailes

French 3
14.00
15.00
Sally Barstow

Literature and Composition 8/9
14.00
15.00
Natania Cook

Passport to the World
14.00
15.00
Susan Spivey

Passport to the World: Europe
Susan Spivey
14.00
15.00

Secret Codes and Mysteries!
14.00
15.00
Farrar Williams

Sensational Senses
14.00
15.00
Dr. Karen Joseph

The Science of Water
14.00
15.00
Dr. Karen Joseph


Advanced Research Writing
15.00
16.00
Lauren Bailes

AP Environmental Science
15.00
16.00
Kristen Lauria
High School Art 1
14.00
15.00
Heather Eades
15.00
16.00
17.00
Geometry Intensive
17.30
18.30
Susan Habacivch

English Foundations 1
18.00
19.00
Colette Bailes

Algebra 2 Review
18.30
19.30
Susan Habacivch

AP Environmental Science
19.00
20.00
Kristen Lauria
Spanish for Beginners
17.45
18.45
David Nance

18.00
AP English Language
18.00
19.00
Lili Serbicki
19.00

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Self Paced

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Self Paced
12.00
Elementary French
12.00
13.00
Lisa Reissig
Our Fifty States
12.00
13.00
Beverly Graybill
13.00
Readers in Residence - Sleuth
13.00
14.00
Kristen Roy
14.00
Monart Drawing
14.00
15.00
Kate Pepper
Passport to the World
14.00
15.00
Susan Spivey

Passport to the World: Europe
Susan Spivey
14.00
15.00

The Science of Water
14.00
15.00
Dr. Karen Joseph
15.00
16.00
Elementary Math
16.30
17.30
Kristen Teaman
17.00
18.00
English Foundations 1
18.00
19.00
Colette Bailes

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Self Paced
09.00
Pre-Algebra
This class meets twice a week.
09.00
09.45
Susan Habacivch
Pre-Algebra
This class meets twice a week.
09.00
09.45
Susan Habacivch

Writing Lab for 8/9
09.00
09.50
Natania Cook
Algebra 1 (SP)
09.00
20.00
Kristen Lauria
10.00
Geometry
10.00
10.55
Susan Habacivch


French 1
11.00
12.00
Sally Barstow
11.00
World Geography and Cultures
11.00
12.00
Nate Gilbert


Life Science
11.00
12.00
Dr. Karen Joseph

Literature and Composition 6/7
11.30
12.30
Natania Cook

Middle School Beginning Drawing
Jennifer Morgan
12.00
13.00
French 1
11.00
12.00
Sally Barstow

The Science of Happiness and Well-Being
(lab)
11.00
12.00
Bonnie Gonzalez

Literature and Composition 7/8
11.30
12.30
Natania Cook
12.00
Sign Language 1 (ASL)
12.00
13.00
Rachel Nance

Middle School French
12.00
13.00
Lisa Reissig

French 2
12.30
13.30
Sally Bartow

Readers in Residence - Sleuth
13.00
14.00
Kristen Roy

Sign Language 2 (ASL)
13.15
14.15
Rachel Nance

Writing Lab for 6/7
14.00
14.50
Natania Cook


English Foundations 3
14.00
15.00
Bev Graybill

Middle School Spanish
14.30
15.30
Rachel Nance

Writing Lab for 7/8
14.55
15.45
Natania Cook
Our Fifty States
12.00
13.00
Beverly Graybill
13.00
Intro to Physics
13.00
14.00
Susan Habacivch


Physical Science
13.00
14.00
Susan Habacivch

Life Science
13.00
14.00
Dr. Karen Joseph
Middle School Art Exploration
13.30
14.30
Jennifer Morgan

Algebra 1
This class meets twice a week.
14.00
14.45
Kristen Lauria

French 1
14.00
15.00
Lisa Reissig
Middle School Expository Writing
13.00
14.00
Lauren Bailes
World Geography and Cultures
13.00
14.00
Nate Gilbert

World Geography and Cultures
13.00
14.00
Nate Gilbert
14.00
Algebra 1
This class meets twice a week.
14.00
14.45
Kristen Lauria


English Grammar 1
14.00
15.00
Lauren Bailes

Literature and Composition 8/9
14.00
15.00
Natania Cook

Passport to the World
14.00
15.00
Susan Spivey

Passport to the World: Europe
Susan Spivey
14.00
15.00

Secret Codes and Mysteries!
14.00
15.00
Farrar Williams

Sensational Senses
14.00
15.00
Dr. Karen Joseph

The Science of Water
14.00
15.00
Dr. Karen Joseph

15.00
Introduction to Research Writing
15.00
16.00
Dr. Lauren Bailes
Earth Science
15.00
16.00
Karen Joseph

Middle School Studio Art
15.00
16.00
Jennifer Morgan
16.00
17.00
Spanish 2-4 w Economics (2 credit course)
(advanced section)
17.45
18.45
David Nance

English Foundations 2
18.00
19.00
Colette Bailes
Spanish for Beginners
17.45
18.45
David Nance

18.00
English Foundations 1
18.00
19.00
Colette Bailes
19.00

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Self Paced

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Self Paced
08.00
Algebra 2 Review
08.00
20.00
Susan Habacivch

Chemistry (SP)
08.00
20.00
Susan Habacivch

Algebra 1 (SP)
09.00
20.00
Kristen Lauria

AP U.S. History
This is an asynchronous class, no live class with flexible schedule. Contact instructor for details.
09.00
20.00

09.00
Writing Lab for 8/9
09.00
09.50
Natania Cook
10.00
Geometry
10.00
10.55
Susan Habacivch
Psychology 1
10.00
11.00
Bonnie Gonzalez

U. S. History
10.30
11.45
Lisa Hawkins



French 4/5
11.30
12.30
Sally Barstow


American Literature
12.30
13.30
Susan Spivey

Physics
13.00
14.00
Kristen Lauria

AP U.S. Government
11.00
12.00
Nate Gilbert

French 1
11.00
12.00
Sally Barstow

Human Anatomy and Physiology
11.00
12.00
Karen Joseph
Creative Writing
10.00
11.00
Lili Serbicki

Government and Economics
10.00
11.00
Nate Gilbert

Introduction to Economics
10.00
11.00
Nate Gilbert

Psychology 1 (class chat)
10.00
11.00
Bonnie Gonzalez
11.00
Algebra 2
11.00
11.55
Susan Habacivch

World Geography and Cultures
11.00
12.00
Nate Gilbert
British Literature
11.00
12.00
Susan Spivey

French 1
11.00
12.00
Sally Barstow

The Science of Happiness and Well-Being
(lab)
11.00
12.00
Bonnie Gonzalez
Economics and Government
11.00
12.00
Nate Gilbert

Intro to Government
11.00
12.00
Nate Gilbert
12.00
Sign Language 1 (ASL)
12.00
13.00
Rachel Nance

French 2
12.30
13.30
Sally Bartow

AP English Language
13.00
14.00
Lili Serbicki

Environmental Science
13.00
14.00
Kristen Lauria

High School Health
13.00
14.00
Rebecca Robbins

Sign Language 2 (ASL)
13.15
14.15
Rachel Nance

French 4/5
14.00
15.00
Sally Barstow

History of Asia
Farrar Williams
14.00
15.00

History of Africa and Asia
14.00
15.00
Farrar Williams
Christian Literature
12.30
13.30
Susan Spivey

French 2
12.30
13.30
Sally Barstow

Human Anatomy and Physiology
13.00
14.00
Terri Kanner
13.00
Intro to Physics
13.00
14.00
Susan Habacivch


Humanities 101
13.00
14.00
Heather Eades

Physical Science
13.00
14.00
Susan Habacivch

SAT Math Prep
13.30
14.30

Biology
14.00
15.00
Dr. Karen Joseph

High School Beginning Drawing
14.00
15.00
Charles Baughman

Precalculus with Statistics
14.30
15.25
Susan Habacivch

Introduction to Research Writing
15.00
16.00
Dr. Lauren Bailes

Chemistry
15.30
16.30
Susan Habacivch

Honors Biology
16.00
17.00
Dr. Karen Joseph
World Geography and Cultures
13.00
14.00
Nate Gilbert

World Geography and Cultures
13.00
14.00
Nate Gilbert
14.00
Algebra 1
This class meets twice a week.
14.00
14.45
Kristen Lauria

Economics and Government
14.00
15.00
Nate Gilbert

Intro to Government
14.00
15.00
Nate Gilbert

Modern European History
14.00
15.15
Lisa Hawkins

AP Physics 1
15.00
16.00
Kristen Lauria

Sociology and Social Psychology
15.00
17.00
Bonnie Gonzalez

French 2
16.00
17.00
Sally Barstow
Algebra 1
This class meets twice a week.
14.00
14.45
Kristen Lauria

AP English Literature
14.00
15.00
Lili Serbicki

French 3
14.00
15.00
Sally Barstow

Literature and Composition 8/9
14.00
15.00
Natania Cook


Advanced Research Writing
15.00
16.00
Lauren Bailes

AP Environmental Science
15.00
16.00
Kristen Lauria
High School Art 1
14.00
15.00
Heather Eades
15.00
AP Calculus AB
15.00
16.00
Kristen Lauria

High School Studio Art: Drawing 2
15.00
16.15
Brian Reeves


French 3
16.00
17.00
Sally Barstow
16.00
17.00
Geometry Intensive
17.30
18.30
Susan Habacivch

Algebra 2 Review
18.30
19.30
Susan Habacivch

AP Environmental Science
19.00
20.00
Kristen Lauria
Spanish 2-4 w Economics (2 credit course)
(advanced section)
17.45
18.45
David Nance

English Foundations 2
18.00
19.00
Colette Bailes

AP Microeconomics
18.30
20.00
Dr. Wm Habacivch
Spanish for Beginners
17.45
18.45
David Nance

18.00
AP English Language
18.00
19.00
Lili Serbicki
19.00

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Self Paced

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Self Paced
09.00
AP U.S. History
This is an asynchronous class, no live class with flexible schedule. Contact instructor for details.
09.00
20.00
10.00
11.00
AP U.S. Government
11.00
12.00
Nate Gilbert
12.00
13.00
AP English Language
13.00
14.00
Lili Serbicki
14.00
AP English Literature
14.00
15.00
Lili Serbicki
15.00
AP Physics 1
15.00
16.00
Kristen Lauria
AP Calculus AB
15.00
16.00
Kristen Lauria
AP Environmental Science
15.00
16.00
Kristen Lauria
16.00
17.00
18.00
AP Microeconomics
18.30
20.00
Dr. Wm Habacivch
AP English Language
18.00
19.00
Lili Serbicki
19.00
AP Environmental Science
19.00
20.00
Kristen Lauria

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Self Paced

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Self Paced
08.00
Algebra 2 Review
08.00
20.00
Susan Habacivch


Spanish Grammar
09.00
20.00
David Nance
09.00
10.00
11.00
12.00
Middle School Beginning Drawing
Jennifer Morgan
12.00
13.00
13.00
SAT Math Prep
13.30
14.30

High School Beginning Drawing
14.00
15.00
Charles Baughman
Middle School Expository Writing
13.00
14.00
Lauren Bailes
14.00
Study Skills: Learning Stategies
14.00
15.00
Rebecca Robbins
Monart Drawing
14.00
15.00
Kate Pepper
English Grammar 1
14.00
15.00
Lauren Bailes

Sensational Senses
14.00
15.00
Dr. Karen Joseph

The Science of Water
14.00
15.00
Dr. Karen Joseph


Advanced Research Writing
15.00
16.00
Lauren Bailes
15.00
Introduction to Research Writing
15.00
16.00
Dr. Lauren Bailes
Study Skills: Notetaking
15.15
16.15
Rebecca Robbins

Elementary Math
16.30
17.30
Kristen Teaman
16.00
17.00
Geometry Intensive
17.30
18.30
Susan Habacivch

Algebra 2 Review
18.30
19.30
Susan Habacivch
18.00
19.00
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Self Paced
08.00
Algebra 2 Review
08.00
20.00
Susan Habacivch

09.00
Writing Lab for 8/9
09.00
09.50
Natania Cook
10.00
Introduction to Economics
10.00
11.00
Nate Gilbert
11.00
British Literature
11.00
12.00
Susan Spivey
Intro to Government
11.00
12.00
Nate Gilbert
12.00
Middle School Beginning Drawing
Jennifer Morgan
12.00
13.00

American Literature
12.30
13.30
Susan Spivey
13.00
Intro to Physics
13.00
14.00
Susan Habacivch


SAT Math Prep
13.30
14.30

High School Beginning Drawing
14.00
15.00
Charles Baughman
Middle School Expository Writing
13.00
14.00
Lauren Bailes
World Geography and Cultures
13.00
14.00
Nate Gilbert
14.00
Intro to Government
14.00
15.00
Nate Gilbert

Study Skills: Learning Stategies
14.00
15.00
Rebecca Robbins
Writing Lab for 6/7
14.00
14.50
Natania Cook

History of Asia
Farrar Williams
14.00
15.00

Monart Drawing
14.00
15.00
Kate Pepper

Writing Lab for 7/8
14.55
15.45
Natania Cook

High School Studio Art: Drawing 2
15.00
16.15
Brian Reeves
English Grammar 1
14.00
15.00
Lauren Bailes

Passport to the World: Europe
Susan Spivey
14.00
15.00

Secret Codes and Mysteries!
14.00
15.00
Farrar Williams

Sensational Senses
14.00
15.00
Dr. Karen Joseph


Advanced Research Writing
15.00
16.00
Lauren Bailes
15.00
Introduction to Research Writing
15.00
16.00
Dr. Lauren Bailes
Earth Science
15.00
16.00
Karen Joseph

Study Skills: Notetaking
15.15
16.15
Rebecca Robbins

Elementary Math
16.30
17.30
Kristen Teaman
16.00
17.00
Geometry Intensive
17.30
18.30
Susan Habacivch

Algebra 2 Review
18.30
19.30
Susan Habacivch
18.00
19.00
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Self Paced
09.00
Writing Lab for 8/9
09.00
09.50
Natania Cook
10.00
Creative Writing
10.00
11.00
Lili Serbicki
11.00
Literature and Composition 6/7
11.30
12.30
Natania Cook

American Literature
12.30
13.30
Susan Spivey
British Literature
11.00
12.00
Susan Spivey

Literature and Composition 7/8
11.30
12.30
Natania Cook

Christian Literature
12.30
13.30
Susan Spivey

Middle School Expository Writing
13.00
14.00
Lauren Bailes
12.00
13.00
Humanities 101
13.00
14.00
Heather Eades
AP English Language
13.00
14.00
Lili Serbicki

Readers in Residence - Sleuth
13.00
14.00
Kristen Roy
14.00
Study Skills: Learning Stategies
14.00
15.00
Rebecca Robbins
Writing Lab for 6/7
14.00
14.50
Natania Cook


English Foundations 3
14.00
15.00
Bev Graybill

Writing Lab for 7/8
14.55
15.45
Natania Cook


AP English Literature
14.00
15.00
Lili Serbicki

English Grammar 1
14.00
15.00
Lauren Bailes

Literature and Composition 8/9
14.00
15.00
Natania Cook
15.00
Introduction to Research Writing
15.00
16.00
Dr. Lauren Bailes
Study Skills: Notetaking
15.15
16.15
Rebecca Robbins
Advanced Research Writing
15.00
16.00
Lauren Bailes
16.00
17.00
18.00
English Foundations 1
18.00
19.00
Colette Bailes
English Foundations 2
18.00
19.00
Colette Bailes
AP English Language
18.00
19.00
Lili Serbicki
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Self Paced
09.00
Spanish Grammar
09.00
20.00
David Nance
10.00
French 1
11.00
12.00
Sally Barstow
11.00
French 4/5
11.30
12.30
Sally Barstow
French 1
11.00
12.00
Sally Barstow
12.00
Sign Language 1 (ASL)
12.00
13.00
Rachel Nance

Middle School French
12.00
13.00
Lisa Reissig

French 2
12.30
13.30
Sally Bartow

Sign Language 2 (ASL)
13.15
14.15
Rachel Nance

French 4/5
14.00
15.00
Sally Barstow

Middle School Spanish
14.30
15.30
Rachel Nance
Elementary French
12.00
13.00
Lisa Reissig

French 2
12.30
13.30
Sally Barstow
13.00
14.00
French 1
14.00
15.00
Lisa Reissig
French 3
14.00
15.00
Sally Barstow
15.00
16.00
French 2
16.00
17.00
Sally Barstow
French 3
16.00
17.00
Sally Barstow
17.00
Spanish 2-4 w Economics (2 credit course)
(advanced section)
17.45
18.45
David Nance
Spanish for Beginners
17.45
18.45
David Nance
18.00
19.00

Tuesday

Wednesday

Thursday

Self Paced

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Self Paced
08.00
Algebra 2 Review
08.00
20.00
Susan Habacivch

Algebra 1 (SP)
09.00
20.00
Kristen Lauria

09.00
Pre-Algebra
This class meets twice a week.
09.00
09.45
Susan Habacivch
Pre-Algebra
This class meets twice a week.
09.00
09.45
Susan Habacivch
10.00
Geometry
10.00
10.55
Susan Habacivch
11.00
Algebra 2
11.00
11.55
Susan Habacivch
12.00
13.00
SAT Math Prep
13.30
14.30

Precalculus with Statistics
14.30
15.25
Susan Habacivch
14.00
Algebra 1
This class meets twice a week.
14.00
14.45
Kristen Lauria
Algebra 1
This class meets twice a week.
14.00
14.45
Kristen Lauria
15.00
AP Calculus AB
15.00
16.00
Kristen Lauria
16.00
Elementary Math
16.30
17.30
Kristen Teaman
17.00
Geometry Intensive
17.30
18.30
Susan Habacivch

Algebra 2 Review
18.30
19.30
Susan Habacivch
18.00
19.00

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Self Paced

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Self Paced
08.00
Chemistry (SP)
08.00
20.00
Susan Habacivch
09.00
10.00
Psychology 1
10.00
11.00
Bonnie Gonzalez
Psychology 1 (class chat)
10.00
11.00
Bonnie Gonzalez
11.00

Life Science
11.00
12.00
Dr. Karen Joseph
Human Anatomy and Physiology
11.00
12.00
Karen Joseph
The Science of Happiness and Well-Being
(lab)
11.00
12.00
Bonnie Gonzalez
12.00
13.00
Intro to Physics
13.00
14.00
Susan Habacivch


Physical Science
13.00
14.00
Susan Habacivch

Life Science
13.00
14.00
Dr. Karen Joseph
Physics
13.00
14.00
Kristen Lauria
Environmental Science
13.00
14.00
Kristen Lauria

High School Health
13.00
14.00
Rebecca Robbins
Human Anatomy and Physiology
13.00
14.00
Terri Kanner
14.00
Biology
14.00
15.00
Dr. Karen Joseph
Secret Codes and Mysteries!
14.00
15.00
Farrar Williams

Sensational Senses
14.00
15.00
Dr. Karen Joseph

The Science of Water
14.00
15.00
Dr. Karen Joseph


AP Environmental Science
15.00
16.00
Kristen Lauria
15.00
Chemistry
15.30
16.30
Susan Habacivch

Honors Biology
16.00
17.00
Dr. Karen Joseph
Earth Science
15.00
16.00
Karen Joseph

AP Physics 1
15.00
16.00
Kristen Lauria
16.00
17.00
18.00
19.00
AP Environmental Science
19.00
20.00
Kristen Lauria

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Self Paced

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Self Paced
08.00
Algebra 2 Review
08.00
20.00
Susan Habacivch

Chemistry (SP)
08.00
20.00
Susan Habacivch

Algebra 1 (SP)
09.00
20.00
Kristen Lauria

AP U.S. History
This is an asynchronous class, no live class with flexible schedule. Contact instructor for details.
09.00
20.00


Spanish Grammar
09.00
20.00
David Nance
09.00
10.00
11.00
12.00
13.00
14.00
15.00
16.00
17.00
18.00
19.00

Self Paced

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Self Paced
09.00
AP U.S. History
This is an asynchronous class, no live class with flexible schedule. Contact instructor for details.
09.00
20.00
10.00
Psychology 1
10.00
11.00
Bonnie Gonzalez

U. S. History
10.30
11.45
Lisa Hawkins

Government and Economics
10.00
11.00
Nate Gilbert

Introduction to Economics
10.00
11.00
Nate Gilbert

Psychology 1 (class chat)
10.00
11.00
Bonnie Gonzalez
11.00
World Geography and Cultures
11.00
12.00
Nate Gilbert
AP U.S. Government
11.00
12.00
Nate Gilbert
The Science of Happiness and Well-Being
(lab)
11.00
12.00
Bonnie Gonzalez
Economics and Government
11.00
12.00
Nate Gilbert

Intro to Government
11.00
12.00
Nate Gilbert
12.00
Our Fifty States
12.00
13.00
Beverly Graybill
13.00
Humanities 101
13.00
14.00
Heather Eades
World Geography and Cultures
13.00
14.00
Nate Gilbert

World Geography and Cultures
13.00
14.00
Nate Gilbert
14.00
Economics and Government
14.00
15.00
Nate Gilbert

Intro to Government
14.00
15.00
Nate Gilbert

Study Skills: Learning Stategies
14.00
15.00
Rebecca Robbins

Modern European History
14.00
15.15
Lisa Hawkins

Sociology and Social Psychology
15.00
17.00
Bonnie Gonzalez

Study Skills: Notetaking
15.15
16.15
Rebecca Robbins
History of Asia
Farrar Williams
14.00
15.00

History of Africa and Asia
14.00
15.00
Farrar Williams

Passport to the World
14.00
15.00
Susan Spivey

Passport to the World: Europe
Susan Spivey
14.00
15.00

Secret Codes and Mysteries!
14.00
15.00
Farrar Williams

15.00
16.00
17.00
18.00
AP Microeconomics
18.30
20.00
Dr. Wm Habacivch
19.00
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Self Paced
12.00
Middle School Beginning Drawing
Jennifer Morgan
12.00
13.00
13.00
Humanities 101
13.00
14.00
Heather Eades
Middle School Art Exploration
13.30
14.30
Jennifer Morgan
14.00
High School Beginning Drawing
14.00
15.00
Charles Baughman
Monart Drawing
14.00
15.00
Kate Pepper
High School Art 1
14.00
15.00
Heather Eades
15.00
Middle School Studio Art
15.00
16.00
Jennifer Morgan
High School Studio Art: Drawing 2
15.00
16.15
Brian Reeves
16.00

Monday

Tuesday

Wednesday

Friday

No events available!